Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 7th Gen Laptop
-1%
Price in Bangladesh
৳28,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 2%
৳29,000
৳ 28,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7400 7th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.50 GHz |
| Screen Size | 14" FHD Nero Border Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel 4GB Graphic |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker, Dolby Audio X2 |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cells Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 322.58 x 215.9 x 15.2mm |
| Product Weight (Kg) | 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon features a fast Core i5 7th generation processor with a 6M cache and a 14" Nero border Full HD display with a resolution of 1080 x 1920p. It contains 8GB of DDR4 RAM, 256GB of SSD storage, and an SD card reader. It has a multi-touch gesture touchpad and a full HD webcam.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★