Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen Touch Laptop
-11%
Price Range in Bangladesh
from
৳26,500
to
৳26,999
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳26,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳26,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳30,000
৳ 26,500
Mirpur, Dhaka
৳ 26,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th generation |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Screen Size | 14" FHD, IPS Type, Anti-Glare Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 8GB |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T490s laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a maximum frequency speed of 2.4 GHz. This laptop has a 14-inch touch display that supports up to FHD resolution screen. Also, it comes with 16GB RAM 256GB SSD drive capacity, and an Intel UHD graphics card. It has a powerful battery that can provide up to 3 hours of battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T490s Core i5 8th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★