Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 6th 8GB RAM Laptop
-16%
Price in Bangladesh
৳22,300
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳22,300 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 17%
৳26,800
৳ 22,300
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-6600U 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.460GHz up to 3.0GHz, 5 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" 4K Supported FHD |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro & Bluetooth 5.1 or above |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Battery |
| Keyboard | Soft-Touch Deck Backlit |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.54 x 0.62" |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 carbon laptop comes with Intel Core i7 6th generation processor, with 5 MB Intel smart cache. It has 14" WUXGA Full HD, IPS, anti-glare, non-touch, 100% RGB, 400 nits, LED backlight, narrow bezel, 60Hz, and low blue light. The laptop included 8GB DDR3 RAM, and 256GB SSD storage capacity. Lenovo laptop comes with Intel Wi-Fi 6E AX211 2 x 2 AX vPro and Bluetooth 5.1 or above networking connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 6th 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★