Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 8th 16GB Touch
-12%
Price Range in Bangladesh
from
৳44,000
to
৳44,500
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳44,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳44,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 12%
৳50,000
৳ 44,000
Panthapath, Dhaka
Save 1%
৳45,000
৳ 44,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8550U 8th Generation Processor |
| Processor Speed | 1.80 GHz Base Frequency up to 4.00 GHz, 8M Cache, 4 Cores, 8 Threads |
| Screen Size | 14" FHD Touchscreen Display with CyberLock |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8GB Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo with Dolby Audio Premium |
| Networking | Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD 720p |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell 57 Wh, Integrated |
| Keyboard | Backlit |
| Ports | 2 x USB-C 3.2 / 2 x USB 3.2 / 1 x HDMI 1.4 |
| Dimensions (W x D x H) | 323 x 217 x 14.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.09Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo Thinkpad X1 laptop has Intel Core i7-8550U 8th generation processor, 14" FHD Touchscreen, 16GB RAM, 256GB SSD storage capacity, combo audio / microphone jack port, and 4K Dolby Vision panel with high dynamic range technology.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 8th 16GB Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★