Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen-10 Core i7 12th Gen Touch
-3%
Price in Bangladesh
৳95,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 12th Gen |
| Processor Speed | Max Turbo Frequency 4.80GHz, 18 MB Intel Smart Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS touchscreen |
| RAM | 16GB DDR5 5200 MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos |
| Networking | Wi-Fi 6E AX211 802.11AX 2 x 2, Bluetooth V5.1 |
| Webcam | Webcam FHD RGB with webcam privacy shutter |
| Battery | 4-Cell 57Wh Lithium-Ion Polymer battery |
| Keyboard | Spill-Resistant, Backlit with white LED lighting |
| Software | Windows 11 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 15.36 x 315.6 x 222.5mm |
| Product Weight (Kg) | 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen-10 laptop is powered by an Intel Core i7 12th generation processor that can generate speed up to 4.80GHz. It has a 14" FHD IPS touchscreen display. Also, this laptop supports a nano SIM card and also, and it includes 16GB DDR5 5200 MHz RAM, 512GB NVMe SSD, and an Intel Iris Xe Graphics card.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen-10 Core i7 12th Gen Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★