Lenovo ThinkPad X1 Detachable Laptop with Pen
-8%
Price in Bangladesh
৳50,900
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8650U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.80 GHz Base Frequency up to 4.00 GHz, 8M Cache, 4 Cores, 8 Thread |
| Screen Size | 12.5" 3K Resolution Touchscreen Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8GB Intel Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo with Dolby Audio Premium |
| Networking | Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth 5.2 |
| Webcam | 720p |
| Battery | 3-Cell Type, 57Wh Caapcity |
| Keyboard | Detachable Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 323 x 217 x 14.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 is a detachable laptop that is a powered by Intel Core i7-8650U 8th generation powerful processor with turbo frequency of 4.00GHz. It has a 12.5" 3K resolution touchscreen display that is detachable from the entire keyboard. This laptop comes with a magnetic pen that can be used as a display tablet. It comes with 16GB DDR4 RAM which will provide responsive performance for smooth multitasking daily tasks.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Detachable Laptop with Pen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★