Lenovo ThinkPad X13 Core i5 10th Gen 13.3" Touch
Price in Bangladesh
৳36,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳36,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 36,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-10210U |
| Processor Speed | up to 4.20 GHz, 4 Cores |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.3" FHD Touch Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | stereo speakers with Dolby Audio and Harman-branded speakers |
| Networking | Wi-Fi 2x2 802.11ax + Bluetooth 5.0, M.2 card |
| Webcam | IR & 720p HD with ThinkShutter |
| Battery | 3 Hours Tested |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows 10 Pro |
| Extra Slot | Thunderbolt 3, HDMI, Headphone/Mic combo, Kensington lock slot |
| Dimensions (W x D x H) | 15.31 x 13.31 x 3.31 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.29 kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X13 laptop is powered by Intel Core i5 10th generation processor. The laptop comes with 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, a 13.3" FHD Touch display, and Intel UHD Graphics 620. It uses a backlit keyboard that helps make the letters and symbols on the keys visible in low light, so it's easier to type in the dark. Moreover, this laptop will provide more than 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X13 Core i5 10th Gen 13.3" Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★