Dell Latitude 7480 Core i5 6th Generation Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳20,500
from 3 sellers
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳20,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
Uttara, Dhaka
Save 27%
৳28,000
৳ 20,500
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳23,500
৳ 20,500
ElephantRoad, Dhaka
Save 11%
৳23,000
৳ 20,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6300U 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz, 3M Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14 Inch LED Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet, Wi-Fi |
| Webcam | 2MP HD Webcam |
| Card Reader | SD Memory Card |
| Battery | 4-Cell 3-Hour Battery Backup |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Latitude E7480 laptop has Intel Core i5 6th generation processor, 256GB SSD storage capacity, 8GB RAM, 14 inches full HD display, 2 x USB 3.0 / USB 3.0 / LAN / HDMI interface, and multi-gesture touch pad.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7480 Core i5 6th Generation Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★