Dell Vostro 14 5402 Core i7 11th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳55,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 55,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Gen |
| Processor Speed | 12M Cache, up to 4.70 GHz |
| Screen Size | 14.0-inch FHD Anti-glare LED Backlight Non-touch Narrow Border WVA Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX330 with 2GB GDDR5 Dedicated graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, 2W x 2 |
| Networking | 802.11ac 2x2 Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD camera |
| Card Reader | 3-in-1 SD Media Card Reader |
| Battery | 3-Cell Battery, 40WHr |
| Keyboard | LED Backlit Key |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.65 x 8.51 x 0.66" |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Vostro 14 5402 laptop is powered by intel Core i7 11th generation powerful processor with a turbo frequency of 4.70 GHz and 12MB cache. The laptop included NVIDIA GeForce MX330 with 2GB GDDR5 dedicated graphics card. It has 16GB DDR4 3200MHz RAM and 512GB NVM Express Drive.
Be the first to review
Share your experience with Dell Vostro 14 5402 Core i7 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★