HP EliteBook 830 G5 Core i5 7th Gen Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳27,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.6 GHz, up to 3.4 GHz |
| Screen Size | 13.3" Diagonal FHD IPS Anti-Glare LED-Backlit |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, Dual Stereo Speakers |
| Networking | Intel 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi & Bluetooth V4.2 Combo |
| Webcam | HD |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 50Wh Li-ion Type |
| Keyboard | Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 31 x 22.93 x 1.77cm |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook 830 G5 laptop features Intel Core i5 7th generation processor with a maximum frequency of 3.4 GHz. The laptop comes with 13.3" diagonal FHD IPS anti-glare LED-backlit display, 8GB RAM, and 256GB SSD storage. It has a 3-cell, 50 Wh Li-ion battery that provides up to 3-hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 830 G5 Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★