HP ProBook 11 G2 Celeron 7th Gen 8GB RAM Laptop
-8%
Price in Bangladesh
৳14,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Mini |
| Processor Type | Intel Celeron 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.30GHz up to 2.30GHz, |
| Screen Size | 11.6 Inch HD widescreen anti-glare LED-Backlit Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | DTS Sound, Integrated Stereo Speaker, Single digital microphone |
| Networking | 802.11 a / b / g / n / ac Wireless, Bluetooth Version 4.2 |
| Webcam | HP TrueVision HD camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 6-Cell Li-Ion Type Battery |
| Keyboard | 100% Full Size Island Style, Spill Resistant |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 301 x 227 x 25.4 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.58 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 11 G2 laptop comes with 11.6 Inch widescreen display that features HD resolution, and anti-glare LED-backlit. It is a powered by Intel Celeron 7th generation processor. It has 8GBDDR4 RAM and 128GB SSD. It has 802.11 a / b / g / n / ac Wireless for network connectivity, and Bluetooth Version 4.2. This HP laptop features integrated stereo speaker with DTS sound, 6-Cell Li-Ion type battery and HP TrueVision HD camera.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 11 G2 Celeron 7th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★