HP ZBooK Studio G8 Core i7 11th Gen 4GB Dedicated
Price in Bangladesh
৳89,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳89,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 89,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-11850H 11th Generation |
| Processor Speed | Up To 4.80 GHz, 24MB Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6" FHD Display with 1920 x 1080p Resolution |
| RAM | 32GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512GB NVM Express Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Ultra HD 16GB with Dedicated NVIDIA T1200- 4GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | Bang & Olufsen, Stereo speakers (2 tweeters & 2 woofers) |
| Webcam | 720p IR Privacy Camera |
| Battery | 83WH, Li-Ion, 11.58V |
| Keyboard | LED Backlit |
| Dimensions (W x D x H) | 354 x 234.6 x 17.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.79Kg |
| Series | HP ZBook |
📖 Overview
This HP ZBook Studio G8 comes with a powerful Intel Core i7 11th generation processor that has a processor speed up to 4.80 GHz and 24MB cache. With its 15.6-inch FHD display, it gives a maximum resolution of 1920 x 1080p, and it features a 720p IR privacy camera that can take clear pictures and videos. Moreover, it has a 32GB DDR4 3200MHz RAM, 512GB NVM Express Drive SSD Hard Disk, and NVIDIA T1200- 4GB GDDR6 dedicated graphics, making it a perfect choice for gaming or other heavy work like programming or editing.
Be the first to review
Share your experience with HP ZBooK Studio G8 Core i7 11th Gen 4GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★