Lenovo Legion 5 Core i7 10th Gen Gaming Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳82,989
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7-10750H 10th Generation |
| Processor Speed | 2.60GHz up to 5.00GHz, 12M Cache |
| Screen Size | 15.6" LED-backlit FHD Anti-Glare IPS-level Panel |
| RAM | 16 GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512 GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1660ti, with 6GB GDDR6 |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System with Harman speakers 2x, Array microphone |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 AX), LAN Ethernet, Bluetooth 5.0 |
| Keyboard | 4 Z Backlit RGB Keyboard with anti-ghosting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 14.3 x 10.22 x 0.93" |
| Product Weight (Kg) | 2.4 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The Lenovo Legion 5 gaming laptop comes with the Coldfront 2.0 cooling system that cools the CPU and GPU to optimal temperatures. The keyboard of this laptop is designed for true gaming competitors. It has a 1.5mm key travel distance, extra large arrow keys, full backlighting, and everything for maximum control. It has an NVIDIA GeForce GTX 1660ti with a 6 GB dedicated graphics card.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Legion 5 Core i7 10th Gen Gaming Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★