Lenovo ThinkPad E460 Core i5 6th Gen 14" Laptop
-13%
Price in Bangladesh
৳15,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | 2.3GHz to 2.8GHz |
| Screen Size | 14 Inch LED Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB SSD |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built in Graphics |
| Audio/Speaker | built -in speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8260 2 x 2 WiFi, 802.11ac with Bluetooth 4.2 |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 6-cell Li-Ion battery |
| Keyboard | Standard |
| Dimensions (W x D x H) | 33.88 x 23.87 x 2.15cm |
| Product Weight (Kg) | 1.9kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad E460 is a laptop that has a 14" Full-HD Screen display. It comes with a Core i5 6th Gen processor which speeds 2.3GHz to 2.8GHz. This laptop supports built-in graphics. Moreover, it has 8GB RAM and 256GB SSD storage available.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad E460 Core i5 6th Gen 14" Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★