Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 8th Gen Laptop
-15%
Price in Bangladesh
৳27,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳27,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shantinagar, Dhaka
Save 15%
৳32,500
৳ 27,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 1.70 GHz Up to 3.60 GHz, 6 MB Intel Smart Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS Nero Border Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics |
| Audio/Speaker | Dual Array Digital Microphone<br> Dolby Audio X2<br> HD Audio Solution<br> Stereo Speakers |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cells Polymer Battery |
| Software | Windows |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad X1 Carbon contains a Core i5 8th generation CPU with a clock speed of 1.70 GHz to 3.60 GHz and a 6MB Intel smart cache. It comes with a 14-inch Full HD Nero border display, 8GB of DDR4 RAM, and a 256GB M.2 SSD. It includes SD card support as well as Intel HD graphics.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★