Lenovo Legion Y540 Core i5 9th Gen 4GB Graphics Card
-13%
Price in Bangladesh
৳59,989
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-9300H 9th Generation |
| Processor Speed | 2.40 GHz up to 4.10 GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 15.6" FHD Anti-Glare IPS-level Panel |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 128 GB SSD + 1TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650, with 4 GB Dedicated, Intel UHD graphics |
| Audio/Speaker | 3.5 mm Headphone/Microphone |
| Networking | Wi-Fi 5 802.11ac, Dual-Band, Bluetooth 4.2 |
| Webcam | HD |
| Battery | 3-Cell, 57 Wh, Lithium-Ion Polymer |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 360 x 267 x 25.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.31 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Lenovo Legion Y540 is a powerful gaming laptop that has an NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB dedicated graphics card. The Laptop is powered by Intel Core i5 9th generation processor. Lenovo laptop comes with a 15.6" FHD display that display features an anti-glare IPS-level panel, a 60Hz refresh rate, and a 16:9 Aspect Ratio.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Legion Y540 Core i5 9th Gen 4GB Graphics Card and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★